Nu öppnar registreringen till Schneider Electrics Go Green-tävling. Studenter och unga entreprenörer från hela världen ska hitta lösningar inom förnybar energi.
Temat är Renewable Energy for Life & Livelihood och i prispotten väntar 10 000 euro.
– Syftet med Go Green är att lyfta nästa generations talanger och visa vårt engagemang, säger Charise Le, Chief Human Resources Officer på Schneider Electric.

Schneider Electrics Go Green-tävling är tillbaka
Tävlingen stöds av Schneider Electrics initiativ Youth Education & Entrepreneurship och Access to Energy. Unga entreprenörer och studentteam från hela världen kan anmäla sig och vara med och hitta lösningar som främjar tillförlitlig energitillgång, ökat välbefinnande och kostnadseffektiva förbättringar för samhället.
– Studenterna får chans att utveckla lösningar som möter verkliga utmaningar och vi erbjuder mentorskap och utbildningsmöjligheter. Vi uppmuntrar även kreativitet och samarbete som ligger i linje med våra värderingar på Schneider Electric. Det är med stolthet vi lyfter fram alla dessa mångsidiga och talangfulla individer, säger Charise Le.
Lyfter soldrivna jordbruk och mikroföretag
Årets tema är Renewable Energy for Life & Livelihood och fokuserar på två centrala områden. Det första är soldrivet jordbruk och lösningar kring skördehantering, lagring och bearbetning av grödor. Det andra handlar om solcellsdrivna mikroföretag, inom sektorer som detaljhandel, tjänsteverksamhet, kylsystem, tillverkning och produktion.
I år erbjuds deltagarna att medverka i onlinekursen Get into Energy Transition via Schneider Electric University. Kursen ska stärka deltagarnas tekniska kompetens inom hållbarhet och fördjupa deras förståelse för den gröna ekonomin. Utbildningen är ett resultat av ett internationellt samarbete mellan programmet Youth Education & Entrepreneurship och organisationen INCO. Målet är att påskynda utvecklingen av effektiva och skalbara lösningar samt förbereda studenter för en framtida karriär inom branschen.
Mentorskap realiserar idéer
En central del av tävlingen är mentorskap. Genom programmen Youth Education, Entrepreneurship och Access to Energy får deltagarna löpande vägledning av experter. Mentorerna ska hjälpa studenterna att förfina sina idéer, utveckla praktiskt tillämpbara lösningar och få insikt i hur deras projekt kan realiseras i verkliga sammanhang.
– Vi fick en mentor från Schneider Electric som hjälpte oss att vidareutveckla våra idéer och anpassa projektet efter deras tekniska och affärsmässiga krav. Tillsammans skapade vi en lösning som både var attraktiv och anpassad till användarnas behov. Varje dag strävade vi efter det gemensamma målet som alla trodde på, vilket gjorde att vi klarade av alla utmaningar, berättar Hajar och Abir från Casablanca i Marocko som vann 2022 års tävling med lösningen GreenOverMorrow.
Anmälan är öppen mellan den 1 april och den 31 maj, vilket även är sista datumet för att bilda ett team. Projektförslag lämnas in senast den 30 juni. Anmäl dig till tävlingen här