Karlstads Energis nya vd på plats
Hem ENERGIKarlstads Energis nya vd på plats

Karlstads Energis nya vd på plats

Publicerat av: Redaktionen

Olle Fogelin har nu tillträtt som vd på Karlstads Energi sedan den 1 augusti.

Med fokus på kunderna och medarbetarna ser Olle fram emot att få vara med och utveckla den samhällsviktiga funktion som bolaget har framåt.

– Jag kommer ha fokus på att lyssna in medarbetarna, kunderna och ägarna för att säkerställa att Karlstads Energi även fortsättningsvis kan ha en säker och stabil leverans på den samhällsviktiga funktion vi har idag, säger Olle Fogelin, nytillträdd vd på Karlstads Energi AB.

Olle har lång erfarenhet från energibranschen, och ser fram emot att få fortsätta resan i Karlstad.

Karlstads Energis nya vd på plats

Olle Fogelin, nytillträdd vd på Karlstads Energi AB

– För mig är klimatomställningen viktig och vad vi gör på det lokala planet spelar roll. Karlstad växer och de investeringar vi gör behöver grundas i långsiktighet med ett hållbart fokus för allas skull. Det ser jag fram emot att göra tillsammans med alla medarbetare på bolaget, berättar Olle.

Som vd på ett kommunalt bolag har man styrelsen som närmsta chef, och de har ansvarat för rekryteringen.

– Vi är verkligen glada för att ha Olle på plats. I honom får vi en erfaren vd som kan leda bolaget med både kunder och medarbetare i fokus, säger Ola Sundgren, styrelseordförande i Karlstads Energi.

Tillsammans – för Karlstad

Olles ledarskap präglas av tillit och lägger stor vikt vid varje enskild medarbetares roll och ansvar för Karlstadsbornas och kundernas bästa.

– För mig är det viktigt att vi gör det här tillsammans, varje enskild medarbetare spelar roll. Tillsammans som en bra organisation kan vi fortsätta leverera ett gott resultat, menar Olle.

Nu återvänder Olle till solen i Karlstad, en stad han har relation till sedan tidigare.

– Jag ser fram emot att lära känna Karlstad igen, verksamheterna och alla engagerade medarbetare. Mitt mål är att bygga vidare på det starka förtroende som Karlstads Energi redan har och tillsammans skapa ännu större värde för kunder, ägare och samhället, avslutar Olle.

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>