Göteborg Energi i partnerskap med AI Sweden
Hem ENERGI Göteborg Energi i partnerskap med AI Sweden – för klimatet

Göteborg Energi i partnerskap med AI Sweden – för klimatet

Publicerat av: Redaktionen

Göteborg Energi har valt att gå in som partner i det nationella kompetenscentret AI Sweden.

Målet är att stötta det AI-drivna arbetet med att tackla vår tids stora utmaningar, inte minst klimatomställningen.

AI Sweden arbetar för att accelerera användningen av AI för att stärka Sveriges välfärd och konkurrenskraft.  Initiativet samlar mer än 140 partners från både den privata och offentliga sektorn samt akademin. Några av vår tids viktigaste frågor handlar om att lösa energi- och klimatutmaningar och det är därför Göteborg energi gått in som partner.

– Att ligga i framkant när det gäller tillämpning av ny teknik är avgörande för att lyckas med den omställning som pågår i energibranschen och hos våra kunder, säger Mattias Hermansson, CDO och chef för verksamhetsområdet Utveckling och digitalisering på Göteborg Energi i ett pressmeddelande.

– Inom Göteborg Energi genomför vi nu en omfattande satsning på AI och då är det naturligt för oss att samarbeta med AI Sweden där många av våra kunder och partners finns, fortsätter han.

Göteborg Energi i partnerskap med AI SwedenGör nytta i verksamheten

Göteborg Energi konstaterar att AI kommer att kunna användas inom en rad olika verksamhetsområden, och bidra till att lösa utmaningar kring exempelvis elnätskapacitet och energioptimering. Här är tre exempel:

  • Prognoser för elnätsbehovet. Genom avancerad prognostisering i den lokala handelsplatsen för eleffekt kan AI stötta rätt åtgärder när elnätet är ansträngt.
  • Klassificera rörsektioner i fjärrvärmenätet utifrån skaderisk. För att förutspå skador och utföra prediktivt underhåll, vilket ökar försörjningstryggheten.
  • Aggregera kundsynpunkter för att anpassa erbjudandet och skapa en bättre kundupplevelse

– I grunden handlar det om att bygga ett robust, intelligent och optimerat energisystem som bidrar till vår egen och våra kunders omställning. Jag ser fram emot att utbyta erfarenheter, få inspiration och utveckla nya samarbeten inom ramen för AI Sweden, säger Mattias Hermansson.

Göteborg Energi är ett energibolag som ägs av Göteborgs Stad. Förutom att leverera och utveckla nya lösningar inom energi och stadsfiber, jobbar man också för ett större mål; ett hållbart Göteborg.

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>