Bo en dag i år 2050 -Vågar du provbo i en samhällskris?
Hem HÅLLBAR BYGGBRANSCH Bo en dag i år 2050: Vågar du provbo i en samhällskris?

Bo en dag i år 2050: Vågar du provbo i en samhällskris?

Publicerat av: Redaktionen

Hur kommer våra bostäder förändras om vi inte agerar mot klimatförändringar? Om vi ignorerar den hotade biologiska mångfalden och fortsätter som vanligt?

HSB och Antrop har skapat en dystopisk framtidslägenhet för 2050 som anmälda besökare kan provbo.

– Genom att använda den världsunika arenan HSB Living Lab 2050 har vi kunnat omvandla vetenskap och teori till något fysiskt och påtagligt, för att på så sätt få fler att förstå konsekvenserna av klimatförändringar och ökad otrygghet, säger Susanne Bergh, vd HSB Riksförbund i ett pressmeddelande.

Projektet som kallas ”Hur vi skapade framtidens samhällskris: Bo en dag i år 2050” har byggt en dystopisk framtidsbostad i HSB Living Lab i Göteborg. Den 13-15 maj får de som har anmält sig komma dit och uppleva en vardag där el- och vattenförsörjning inte är en självklarhet. Där extremväder och kriminalitet utmanar våra levnadsvillkor, och boendestandarden från 2025 är ett minne blott. Och där man aldrig vet när nästa översvämning sker…

Vill skapa drivkraft för förändring

Bo en dag i år 2050 -Vågar du provbo i en samhällskris? Syftet är inte att skrämma, utan att skapa drivkrafter för nödvändiga förändringar inom bostads- och byggsektorn, för att i förlängningen skapa ett resursmedvetet, fossilfritt och hållbart samhälle.

–  Vi på HSB vill tillsammans med inflytelserika aktörer bidra till ett resursmedvetet, fossilfritt och hållbart samhälle och utmana “business as usual”, säger Susanne Bergh.

Det handlar om att på ett konkret sätt försöka visa hur livet i en bostad kan se ut år 2050, om vi fortsätter att leva som vanligt och inte gör en rejäl omställning redan nu.

Anmälda besökare får uppleva den dystopiska miljön och ta ställning till frågor om hur vi hamnade där.

Enormt intresse bland beslutsfattare

Prototypen har byggts upp i full skala i HSB Living Lab i Göteborg, som är både ett bostadshus och en plats för forskning och innovation. Här går det att som i en verklig boendemiljö styra värme, vatten, el och göra ombyggnader, vilket skapar unika möjligheter att simulera framtidens boende.

Intresset från branschen och bland beslutsfattare har varit otroligt stort. Över 70 personer har anmält sig och fyllt upp de platser som fanns, men allmänheten kan vänta sig vidare rapportering på sajten hsb.se/2050.

Projektet finansieras av Vinnova genom utlysningen ”Impact Innovation: Framtidens platser – framtidsvisioner för attraktiva, tillgängliga och hållbara samhällen”. Förväntningen är att utmana, skapa känslor och debatt. HSB kommer att ta med sig vunna insikter i sin strategi. Ambitionen är att ta på sig en ledarroll för omställningen i branschen, och dela med sig kunskap och insikter till nyckelpersoner i samhällssektorn efter analys och utvärdering.

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>