Science Park Borås och AMF Fastigheter öppnar DoTank Stockholm i Marievik – en innovationsmiljö med fokus på hållbar handel, textil, mode och stadsutveckling.
Företag, forskare, startups och offentliga aktörer får möjlighet att utveckla lösningar som accelererar övergången till cirkulära affärsmodeller – i stor skala.
– Att utveckla och testa framtidens hållbara handels- och stadsutvecklingsmodeller i en verklig miljö är avgörande för att skapa förändring, säger Maria Lagerman, projektledare för DoTank Stockholm i ett pressmeddelande.
Platsen bygger vidare på DoTank Center i Borås som sedan 2018 finns etablerat hos Science Park Borås vid Högskolan i Borås, och som har genererat flera betydande projekt och stöttat företag i omställningen till en cirkulär ekonomi.
– Vi ser en stor styrka i att koppla samman Marievik och Stockholm med innovationskraften från Science Park Borås och den expertis som finns inom textil och cirkulär ekonomi, säger Maria Lagerman.
Marievik – en plats för framtidens innovationer
Marievik är ett snabbt växande område i Stockholm där AMF Fastigheter äger, förvaltar och utvecklar nio kvarter för kontor och kommersiella verksamheter med visionen att skapa en cirkulär stadsdel. DoTank Stockholm ska fungera som en plattform mitt i området där idéer kan testas i praktiken och omsättas i konkreta projekt och nya affärsmodeller.
– Vi ser stor potential i att etablera en DoTank i Marievik. Det skapar en inspirerande och dynamisk miljö där företag i området får stöd av en etablerad innovationsplattform med fokus på att driva omställningen till en cirkulär ekonomi, säger Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter.
– Genom samarbetet med Science Park Borås kan vi bidra till att stärka Stockholms roll som en föregångare inom cirkulär stadsutveckling.
DoTank – där omställning blir till verklighet
Sedan starten 2018 har DoTank Center årligen hjälpt hundratals företag och organisationer med prototyputveckling, affärscoachning och inspirationsworkshoppar med fokus på cirkulär omställning, ofta kopplat till klädindustrin men även inom andra sektorer.
Genom att koppla samman aktörer från hela landet, med särskilt fokus på Västsveriges starka kompetens inom textilproduktion och cirkulär ekonomi, skapas nu en robust plattform för innovation och förändring även i Stockholm.
– Det behövs fler platser som inte bara pratar om omställning, utan också möjliggör den genom innovation och samverkan. Med DoTank Stockholm tar vi ett mycket viktigt steg mot att stärka ännu fler företags och kommuners förmåga att utveckla lönsamma cirkulära affärsmodeller, säger Erik Valvring, innovationsstrateg på Science Park Borås.
DoTank Stockholm öppnar under våren 2025 och kommer att erbjuda plats för företag och organisationer som vill testa nya idéer för en cirkulär omställning.