Aneo Mobility Sverige inleder ett samarbete med UtilityCloud kring framtidens elbilsladdning till spotpriser.
Partnerskapet markerar ett viktigt steg i företagets strävan att erbjuda marknadsledande lösningar i Sverige.
Genom UtilityCloud blir det möjligt att erbjuda laddning till aktuella spotpriser på el. Efter stora framgångar i Norge, där Aneo Mobility är den största aktören inom elbilsladdning, ser Aneo Mobility fram emot att introducera samma möjligheter till de svenska kunderna.
Margareta Törnblad, VD för Aneo Mobility Sverige, ser partnerskapet som ett naturligt steg:
– Vi har sett vilken positiv skillnad UtilityCloud har gjort för våra kunder i Norge, och vi är glada över att kunna erbjuda samma fördelar här i Sverige. Med lösningen kan vi hjälpa våra kunder att sänka sina laddkostnader genom att erbjuda laddning till aktuella spotpriser och få en bra översikt över sina kostnader, säger hon.
Partnerskapet med UtilityCloud gör det möjligt att snabbt skala upp verksamheten och möta kundernas behov
En effektiv och internationell lösning
Mari Moxnes Karlsen, CPO på Aneo Mobility, understryker vikten av att använda en molnbaserad plattform som kan skalas internationellt.
– UtilityClouds multitenant-lösning gör det enkelt för oss att återanvända system och integrationer mellan olika marknader. Detta är avgörande för vår tillväxtstrategi och för att vi ska kunna möta kundernas krav, både i Sverige och på andra internationella marknader, säger hon.
– Med detta partnerskap tar vi ett stort kliv framåt för att erbjuda svenska bostadsrättsföreningar, hyresfastigheter och samfälligheter lösningar som kombinerar innovation och hållbarhet. Genom att erbjuda laddning till aktuella spotpriser stärker vi kundvärdet samtidigt som vi bidrar till ett mer hållbart samhälle. Vi ser fram emot att fortsätta vår resa tillsammans med UtilityCloud och bygga en stark position för Aneo Mobility på den svenska marknaden.