Sunsurf Solar står bakom Sveriges första och största flytande solcellsanläggningar.
Under Trollhättan Business Awards prisades de för sitt innovativa arbete för den gröna omställningen med utmärkelsen Årets startup 2024.
– Det känns fantastiskt kul att vinna denna utmärkelse! Sunsurf Solar har som vision att leverera hållbara, konkurrenskraftiga och lokalt tillverkade produkter. De första två har vi uppnått, och med hjälp av all den kompetens som finns i Trollhättan skall vi lyckas också med den tredje, säger Björn Larsson, medgrundare av Sunsurf Solar.
![Sunsurf Solar blir årets - prisas för flytande solcellspark Sunsurf Solar blir årets - prisas för flytande solcellspark](https://it-hallbarhet.se/wp-content/uploads/2025/02/Sunsurf-Solar-vinner-Arets-startup.-Foto-Jerry-Lovberg-300x169.jpg)
Björn Larsson, Sunsurf Solar med Linda Bohlin Trajkovski och Eivind Vogel-Rödin, Innovatum Science Park. Foto:Jerry-Lövberg
Sunsurf Solars flytande solcellsparker genererar mer energi än traditionella solcellsparker, samtidigt som de optimerar markanvändning och bidrar till minskad risk för torka under sommartid.
Solcellsmodulerna som klarar extrema väderhållande med vind och kyla, byggs ihop i ett system och kan anpassas utifrån vattendragens förutsättningar.
– Sunsurf Solar spelar en viktig roll i den gröna omställningen och suddar ut gränserna för vad som är möjligt med solenergi! Deras teknik bidrar inte bara till miljömässiga fördelar, den möjliggör storskaliga lösningar, smartare marknyttjande och ekonomiska fördelar, säger Eivind Vogel-Rödin, chef för startupverksamheten på Innovatum Science Park, som står bakom priset.
Sveriges första och största solcellsanläggningar
2023 installerades Sunsurf Solars system på Säve Plantskola norr om Göteborg, och blev därmed Sveriges första flytande solcellsanläggning. Under 2024 var det dags för nästa stora milstolpe. Då installerade de Sveriges hittills största flytande solcellspark på Tångaberg i Falkenberg, som beräknas kunna producera 100 000 kilowattimmar per år.
Teamet säkrade också avtal med det kommunala bolaget Nårab i Skåne, och vann Svensk Solenergis pris Årets prestation.
Bakom bolaget, som grundades 2020, står grundarna Martin Örgård, Marc Montgomery och Björn Larsson, vänner sedan barndomen, och med ett brinnande intresse och passion för miljön. I teamet ingår också Embla Jansson.
Vinnarmotiveringen:
Bolaget visar att teknisk utveckling och hållbarhet går hand i hand. Genom att kombinera innovationskraft, flytkraft och solkraft bevisar man att gränserna för solenergi i Sverige inte är begränsade till mark- och takinstallationer.
Bakom priset Årets startup står Innovatum Science Park. Nominerade var även InsulinSaver och Monava.
Innovatum Science Park hjälper företag, akademi och samhälle att mötas, samarbeta och utveckla hållbara innovationer, främst inom industriell teknik. Idag är fler än 300 företag engagerade i verksamheten som bland annat erbjuder test- och demomiljöer, en startupinkubator, utvecklingsprojekt, olika företagsnätverk, events och ett community för entreprenörer.
Sunsurf Solar var del av Innovatum Science Parks inkubator mellan 2022 – 2024.