20 686 drabbade, högsta siffran på över 5 år
Hem Hållbar Ekonomi 20 686 drabbade, högsta siffran på över 5 år

20 686 drabbade, högsta siffran på över 5 år

Publicerat av: Redaktionen

Färsk statistik från Creditsafe visar att totalt 6 246 svenska företag gått i konkurs under 2019, vilket kan jämföras med 6 250 året innan.

Våra tre storstadsregioner står för 60 % av samtliga konkurser.

Den genomsnittliga konkurssiffran de senaste tio åren är 5 945, en differens på 292 konkurser mot årets siffra. Antalet anställda som berördes av konkurserna ökade med hela 16 procent detta år – totalt drabbades 20 686 personer, den högsta siffran på över 5 år.

20 686 drabbade, högsta siffran på över 5 år

– Summerar vi konkursåret 2019 har 44 företag med över 100 miljoner i omsättning som gått i graven vilket är markant ökning med hela 83 % mot 2018 där det endast var 24 företag. Vad vi kan se är att det är fler stora bolag som går i konkurs, vilket också ger oss konsekvensen av att det blir fler personer som blir drabbade vilket självklart är en tråkig utveckling. Under det gånga året har över 20 000 mist sina jobb, vilket är den högsta siffran på över 5 år, säger Henrik Jacobsson, VD på Creditsafe.

44 företag över 100 miljoner i omsättning

Årets i särklass största konkurs både sett till omsättning och antal anställda blev Thomas Cook Northern Europe Aktiebolag. Thomas Cook Northern Europe Aktiebolag hade en omsättning på 12 miljarder och 632 anställda. Även Ving Sverige Aktiebolag (6,6 miljarder), Componenta Främmestad AB (850 miljoner) SOVA AB (748 miljoner) och JC Sverige (660 miljoner) är bland de största konkurserna under året. Totalt är det 44 företag med över 100 miljoner i omsättning som gått i konkurs.

Konkurserna under året ökade i 7 av 21 län. Störst ökning noterades i Gotland (40 %), Kalmar (24 %) och Jämtland (23 %). Länen med starkast utveckling och som går mot strömmen med en minskning av konkurser är Norrbotten (-24 %), Dalarna (-19 %), Kronoberg (-18 %), Södermanland (-16 %) och Västerbotten (-13 %).

458 gick i konkurs årets sista månad

Under december och årets sista månad registrerades 458 aktiebolag i konkurs, vilket kan jämföras 491 i december förra året, en minskning med sju procent. Den största konkursen under december blev Stockholmsföretaget Cykelkraft AB som gick från en omsättning på 32 till 260 miljoner – på bara tre år. På senare tid har företaget fått ekonomiska problem och i slutet av oktober gick bolaget in i rekonstruktion. Den misslyckades dock och nu går bolaget i konkurs.

Inom loppet av en vecka har två företag i det lilla brukssamhället Kallinge vid Ronneby ansökt om konkurs. Trälistföretaget S Wood med 138 anställda samt golvtillverkaren Berg & Berg med 66 anställda.

Det är naturligtvis ledsamma besked, främst för de anställda som drabbas men även för hela kommunen, säger näringslivschefen i Ronneby, Torbjörn Lind. Men trots konkurserna ser Torbjörn Lind ljust på framtiden.

Antal aktiebolagskonkurser uppdelat per län

December
2019
December
2018
Årsbasis
2019
Årsbasis
2018
Skillnad
årstakt %
Blekinge9271684%
Dalarna77125155-19%
Gotland02211540%
Gävleborg1115139153-9%
Halland712139148-6%
Jämtland53645223%
Jönköping10151601479%
Kalmar5612510124%
Kronoberg357085-18%
Norrbotten6897127-24%
Skåne6877859885-3%
Stockholm1671602 2862 1476%
Södermanland1214144172-16%
Uppsala2015217224-3%
Värmland88122127-4%
Västerbotten75114131-13%
Västernorrland78114118-3%
Västmanland141314512417%
Västra Götaland6585842874-4%
Örebro1512167185-10%
Östergötland918184190-3 %
Ej definierat313821
Totalt4584916 2466 2500 %

10 största aktiebolagskonkurser under 2019

FöretagOmsättning (tkr)
AnställdaPostort
1.Thomas Cook Northern Europe Aktiebolag12 090 102632 STOCKHOLM
2.Ving Sverige Aktiebolag 6 636 115165STOCKHOLM
3.Componenta Främmestad AB
850 884182NOSSEBRO
4.SOVA AB748 903216VELLINGE
5.JC Sverige AB660 233233STOCKHOLM
6.Q-gruppen Bygg AB637 93891STOCKHOLM
7.Luthman SMTTS AB422 63025HANINGE
8.Flexenclosure AB (publ)401 29890STOCKHOLM
9.SOVA Logistics AB372 6817VELLINGE
10.Erlandsson Bygg i Dalarna AB363 31091LUDVIKA

10 största arbetsgivarna i konkurs under 2019

FöretagOmsättning (tkr)
AnställdaPostort
1.Thomas Cook Northern Europe Aktiebolag
12 090 102 632STOCKHOLM
2.JC Sverige AB 660 233233STOCKHOLM
3.SOVA AB
748 903216VELLINGE
4.Componenta Främmestad AB
850 884182NOSSEBRO
5.Ving Sverige Aktiebolag
6 636 115165STOCKHOLM
6.Ringduve Taxi Beställningscentral AB82 025150SKURUP
7.S Wood AB184 478138KALLINGE
8.Dialect Sverige AB312 281134STRÄNGNÄS
9.Sandström Nätentreprenad AB282 792131ARLANDASTAD
10.Humanus Utbildning Syd AB78 174131LUND

10 största aktiebolagskonkurserna under december 2019

FöretagOmsättning (tkr)
AnställdaPostort
1.Cykelkraft AB
257 51660STOCKHOLM
2.S Wood AB184 478138KALLINGE
3.Esterand AB110 21616SKOGÅS
4.Tryckeri Aktiebolaget C.A Andersson & CO
101 11374MALMÖ
5.Rörentreprenader i Sthlm AB
82 40328SOLNA
6.Svanefors Textil AB62 38225TORESTORP
7.Mini Entreprenad i Skåne AB56 11042LÖVESTAD
8.PRINTFABRIKEN i Karlskrona AB54 43121KARLSKRONA
9.Berg & Berg AB47 91466KALLINGE
10.Bergkvists Svets & Montage AB46 26746BORLÄNGE

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information>>